Maryjo, Królowo Polski, bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu

Jan Paweł II

XXIII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Organizacje i stowarzyszenia

W pierwszym tygodniu miesiąca trzeźwości na kaszubskiej ziemi odbyło się czterodniowe tradycyjne Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe.

Kulminacyjny moment spotkania rozpoczął się w sobotę od wyjazdu do Gdańska.
Najpierw z przewodnikiem zwiedzamy Westerplatte, jednocześnie oglądając panoramę Gdańska. Potem wspinamy się na wieżę widokową, zwaną Pachołkiem. Jest to dobra zaprawa przed balem. Wreszcie Msza Św. z odnowieniem przyrzeczeń ślubnych w oliwskiej katedrze. Panowie z różą w ręku, galowe stroje. J.E. Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka przypomniał nam o tylu sprawach, może drobnych, które trzeba w małżeństwie pielęgnować: ślubne obrączki, którą nawzajem sobie całujmy, rodzinne świętowanie rocznic ślubu. Ks. Zązel w modlitwie powszechnej modlił się za wszystkie pary, które miały wesela bezalkoholowe o umocnienie w dobrym przykładzie abstynenckiego życia. I przez to o upowszechnienie wesel bezalkoholowych.

Po Mszy koncert organowy, a potem powrót do Trąbek, tutejszej gościnnej szkoły, na tradycyjny bezalkoholowy bal weselny.
Bal rozpoczął się od Apelu Jasnogórskiego i dziesiątku różańca w intencji wesel bezalkoholowych. Zasiedliśmy do wspólnego posiłku przy dwóch długich stołach, zestawionych ze szkolnych ławek, nakrytych obrusami. Nad weselnikami czuwa sześciu rycerzy w pełnych zbrojach.
Wodzirej zaprasza do uformowania korowodu. Rozbrzmiewa polonez z Pana Tadeusza. Na czele para obchodząca złoty jubileusz wesela bezalkoholowego. Niektóre pary w strojach regionalnych góralskich i kaszubskich. Następnie zespół muzyczny śpiewa popularne kaszubskie piosenki z nowoczesną instrumentalizacją. Powrót do ludowej tradycji i jej pielęgnowanie to metoda na detoks masowej kultury, poszukiwanie piękna języka, który kultura masowa zwulgaryzowała. Prócz tańców i śpiewów góralskich i kaszubskich atrakcjami były gry i zabawy. I oczywiście wspaniały bezalkoholowy tort weselny i kuchy (czyli ciasta w lokalnej gwarze).. Bal trwał do trzeciej nad ranem.

Bal był ważnym, ale nie jedynym punktem programu. Na rozpoczęcie we czwartek, po inauguracyjnej Mszy Św. odprawionej przez inicjatora Spotkań ks. Prałata Władyslawa Zązla miał miejsce wieczorek integracyjny. Uczestnicy usiedli dookoła w sali rycerskiej gimnazjum i opowiadali o swych rodzinach. Najstarsze małżeństwo obchodziło właśnie złote gody. Kilka małżeństw świętowało srebrne jubileusze. Najliczniejsza rodzina miała ośmioro dzieci. Opowiadania były przeplatane występami gitarzysty i wspólnymi śpiewami.

Piątkowe i sobotnie przedpołudnie wypełniały ciekawe wykłady, m.in. temat dialogu w małżeństwie. Bóg wyposażył mężczyznę i kobietę w odmienne talenty, by spełniali odmienne, komplementarne role. Aby te dary wzajemnie wykorzystać, potrzebny jest dialog między małżonkami. Dialog to także forma daru, który należy do najcenniejszych: daru czasu dla siebie nawzajem.
Pozostały czas rodziny wykorzystywały na niekończące się Polaków rozmowy.
W piątek po południu Mszę Św. odprawił J.E. Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski. Zaznaczył w kazaniu, że nastąpiły dla Polski trudne czasy podwyższonej konsumpcji alkoholu i tragicznych tego stanu rzeczy skutków. Dlatego apelował o pozytywne przykłady, jakimi są wesela bezalkoholowe, na których krzewienie przez Ogólnopolskie Spotkania "Wesela Wesel" zależy wszystkim ludziom dobrej woli.

W niedzielne popołudnie po Mszy Św. pożegnali uczestników koordynatorzy tegorocznego Wesela Wesel, państwo Joanna i Mirosław Puk, których całoroczny wysiłek zaowocował tym pięknym wydarzeniem, za co z całego serca dziękujemy.
Zobaczymy się za rok, tym razem na Podhalu pod koniec lipca.

autor: weselewesel

query_builder | 3-6.8.2017
XXIII Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe

Miejsce wydarzenia: Trąbki Wielkie i Gdańsk

weselewesel.pl
admin@weselewesel.lap.pl

Zobacz także: